संसदीय दलमा बहुमत हुन यी चारजना निर्णायक


ओकेजनता डेस्क
२२ फाल्गुन २०७७, शनिबार

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली नेतृत्वको सत्तारुढ नेकपाको संसदीय दलको बैठक आज बस्ने भएको छ ।

आइतबारदेखि संसद अधिवेशन शुरु हुने भएकाले त्यसमा नेकपा सांसदहरूको भूमिका कस्तो हुने भनेर प्रतिनिधिसभा र राष्ट्रियसभा दुवै सदनका सांसदहरूलाई बैठकमा बोलाइएको मुख्य सचेतक विशाल भट्टराईले बताए । संसद भवनको ल्होत्से हलमा हुने बैठकमा दलको नेता केपी शर्मा ओलीको निर्देशन बमोजिम प्रचण्ड, माधवकुमार नेपाल सहित संघीय संसदका नेकपाका सबै सांसदलाई खबर पठाइएको उनले जानकारी दिए ।

प्रचण्ड–माधव पक्षले भने शुक्रवारै बैठक बसेर दलको नेता प्रचण्डलाई चयन गरेको छ । नेकपा विभाजन कानुनी रुपमा नभइसकेको अवस्थामा संसदीय दलको नेता केपी ओली बाहेक अरुलाई कानुनले नचिन्ने र दलको नेता हटाउने प्रकियामा अर्को पक्षले विधान बमोजिम कुनै निवेदन समेत नदिएकाले नेकपाको संसदीय दल एउटै रहेको भट्टराईको भनाइ छ ।

संसद सचिवालयले भट्टराईलाई नेकपाको मुख्य सचेतको मान्यता दिइसकेको छ । नेकपाका सांसदहरू दुवै पक्षमा विभाजित भएका छन् । प्रचण्ड माधव पक्षले आफ्नो समूहमा दुवै सदनका गरि ११५ जना सांसद रहेको दावी गरेको छ । ओली पक्षको पनि त्यस्तै दाबी छ ।

आजसम्मको अवस्था हेर्दा प्रचण्ड–माधव पक्षमा प्रतिनिधिसभामा सभामुख बाहेक ८७ र राष्ट्रियसभामा २४ सांसद छन् । यो भनेको १ सय ११ जनाको संख्या हो । त्यस्तै ओली पक्षमा प्रतिनिधिसभामा ८३ र राष्ट्रियसभामा अध्यक्षबाहेक २४ सांसद छन् । यो भनेको १०७ जनाको संख्या हो । प्रतिनिधिसभामा लालबाबु पण्डित,तुलसी थापा गौतम दुवै पक्षमा खुलेका छैनन् भने राष्ट्रियसभामा बामदेव गौतम तटस्थ छ । यी चारजना नै बहुमतका लागि निर्णायक हुनेछन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्